Czy kaszmir się mechaci i czy można temu zapobiec?

 

Kaszmir to jeden z najbardziej ekskluzywnych materiałów. Zapewne oczekujesz więc, że utrzyma idealny stan przez długie lata noszenia. I rzeczywiście, Twój kaszmirowy szal czy czapka zachowają swój kształt, kolor czy zjawiskową miękkość, a także właściwości antyalergiczne. Co jednak z samą fakturą? Czy kaszmir się mechaci? Odpowiadamy na pytania naszych klientów.

Mechacenie się kaszmiru – jaka jest prawda?

Aby odpowiedzieć na pytanie o to, czy kaszmir się mechaci, warto zrozumieć, czym w ogóle jest ten materiał. Mówiąc najkrócej – tkaniny kaszmirowe powstają z runa kóz kaszmirskich. Są to więc w 100% naturalne włókna o niecodziennych i unikalnych cechach, które poczujesz, gdy tylko dotkniesz swojej kaszmirowej czapki kaszmirowego szala czy kaszmirowej chusty!

Wyróżnia go:

    • niesamowita lekkość i miękkość;
    • właściwości termoregulacyjne (co sprawia, że w kaszmirze ani się nie przegrzejesz ani nie zmarzniesz);
    • hipoalergiczność i bezpieczeństwo dla wrażliwej skóry (głównie z uwagi na brak lanoliny);
    • oddychalność i higroskopijność.

Włókna kaszmirowe są również uznawane za jedne z najtrwalszych i najmniej podatnych na niszczenie. To między innymi dlatego np. ich barwienie jest prawdziwą sztuką.

Jak to się przekłada na mechacenie? No cóż… Kaszmir jest odmianą wełny. W związku z tym nie da się w 100% uniknąć tego procesu, chociaż może on przebiegać inaczej niż przy wełnie owczej.

Mechacenie kaszmiru – naturalny proces

Mechacenie to proces, w którym na tkaninie powstają niewielkie, nieregularne kuleczki. Dzieje się tak z uwagi na… prawa fizyki.

Kiedy nosisz jakiś materiał, poddajesz go nieustannemu tarciu, np. o Twoją skórę, pasek torebki, siedzenie w samochodzie i wiele innych powierzchni. W efekcie dochodzi do powolnego naruszania struktury splotu włókien. A co za tym idzie, „wysupłują” się z niego niewielkie niteczki, które z czasem zaczynają się plątać, motać i… powstają kuleczki oraz pętelki.

Takie zjawisko pojawia się głównie w naturalnych włóknach. I nie inaczej jest w kaszmirze, chociaż z uwagi na wyjątkową cienkość włosia, z którego powstaje tkanina, mechacenie się nie jest aż tak uciążliwe. Nie można go jednak zupełnie uniknąć.

Jak zapobiec mechaceniu się kaszmiru?

Jeśli masz do czynienia z prawdziwym, naturalnym kaszmirem i chcesz się cieszyć jego wyjątkowymi właściwościami, musisz się liczyć z prawdopodobieństwem mechacenia. Możesz jednak zrobić wiele, aby ograniczyć ten proces do minimum.

1. Trzymaj się porad o tym, jak prać kaszmir

Mechacenie często jest efektem niewłaściwego prania kaszmiru. Zbyt wysoka temperatura prania,  czy stosowanie agresywnych detergentów to prosta droga do skrócenia życia Twojego szala czy chusty!

Pamiętaj! Najlepiej sprawdza się pranie ręczne bądź chemiczne.

Temperatura wody nie powinna przekraczać 20-30°C, Skorzystaj z delikatnego płynu do prania naturalnej wełny lub szamponu dziecięcego. Zwróć też uwagę na proces suszenia – najlepiej, aby Twoje kaszmirowe dodatki schły na ręczniku, „na płasko”.

2. Rób przerwy w noszeniu kaszmirowych dodatków

Kochasz swój kaszmirowy szal i trudno Ci się z nim rozstać? Jeśli będziesz go używać każdego dnia z dużą intensywnością, szybciej się zmechaci. Dotyczy to również rękawiczek kaszmirowych i innych wyrobów z kaszmiru (tj. czapki z kaszmiru, swetra czy skarpetek) . W przypadku skarpet z kaszmiru polecamy je tylko do spania a nie do użytkowania na co dzień. Dlatego dobrym pomysłem jest poszerzenie kolekcji akcesoriów z tego materiału – tak, by można je było regularnie zmieniać. Rób to zarówno z myślą o ograniczeniu mechacenia, jak i… zabawie stylem. Gama wzorów dodatków kaszmirowych jest bardzo bogata!

Jak się pozbyć zmechaceń na kaszmirze?

Udało Ci się dostrzec zmechacenie kaszmiru? Bez obaw! Możesz bardzo szybko przywrócić swoją chustę czy czapkę do stanu pierwotnego. Najlepiej zrobić to przy pomocy delikatnej szczotki, za pomocą której cierpliwie wyczeszesz materiał. Gdy jej używasz, nie ma ryzyka, że np. przypadkiem „przetniesz” włókna.

Możesz się oczywiście posłużyć również golarką elektryczną do ubrań. Zrób to jednak z wyczuciem i bez nadmiernego dociskania do tkaniny. Subtelność to „słowo klucz” przy pielęgnacji kaszmiru.

Jak zatem widzisz, chociaż kaszmir może się mechacić, nie stanowi to dużego problemu. Wystarczy, że zadbasz o świadome użytkowanie akcesoriów z tego materiału i ich odpowiednią pielęgnację. Odwdzięczą Ci się przez długie lata!

 

 

 

Title: Czy kaszmir się mechaci i jak temu zaradzić? [Poradnik]

Description: Czy kaszmir się mechaci? Zobacz, z czego wynika ten proces, jak mu zapobiec oraz co zrobić, kiedy na szalu czy chuście pojawią się niewielkie kuleczki. Kliknij!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *