Jedwab – jak o niego zadbać?

 

 

Jedwab naturalny to jeden z najbardziej luksusowych materiałów odzieżowych. Znany na świecie od ponad 5000 tysięcy lat, ma bogatą historię, wyjątkowe właściwości i niezliczoną liczbę odmian. Jego kolebką są Chiny, Japonia i Indie, a do tego kręgu dołączyła także Europa z Włochami na czele. Dlatego jest tak bardzo pożądany i ceniony na rynku modowym.

CHARAKTERYSTYKA TKANINY

Jedwab jest włóknem naturalnym pochodzenia zwierzęcego. W chwili obecnej pozyskuje się go z oprzędów gąsienic jedwabnika morwowego (hodowlanego) i dębowego (dzikiego). Do produkcji odzieży najczęściej używa się włókien z pierwszej kategorii, gdyż są  cieńsze i nieco bardziej połyskliwe.

Jedwab jest przyjemny w dotyku: gładki, miękki i śliski. Wyróżnia go delikatny połysk, dzięki któremu szybko zyskał rangę jednego z najbardziej szlachetnych i eleganckich materiałów. Bywa urozmaicany różnokolorowymi nićmi i dzięki luksusowemu charakterowi zagościł nie tylko na ubraniach dziennych i wieczorowych, ale pojawił się także w garderobie królewskiej oraz ozdobił biskupie ornaty i balowe stroje. ( słowem kiedyś).

Czasy dzisiejsze:

jak sami pewnie wiecie, tkaniny jedwabne są w zasadzie nierozciągliwe i dobrze trzymają formę. Dlatego niektóre firmy wykorzystują je na podszewki, które są śliskie, więc ułatwiają zakładanie podszytych nimi garsonek. Ale jednocześnie taki materiał dużo gorzej chłonie wilgoć ciała niż wiskoza, więc w letnich ubraniach z podszewką z jedwabiu można się czasem uprażyć.

Zaletą jedwabiu jest wysoka odporność na roztocza i pleśń, więc jest to dobry materiał na produkty dla alergików. Jedwabna pościel daje natomiast uwielbiane przez niektórych wrażenie lekkiego chłodu.

 

Pielęgnacja:

  • żadnego mocnego tarcia, przekręcania, szorowania itp. Naprawdę, ŻADNEGO! Jedwab sam w sobie nie jest aż tak delikatnym materiałem, ale na mokro jego wrażliwość bardzo wzrasta,
  • pierz w letniej wodzie (można sprawdzić łokciem, jak przy kąpaniu dziecka), a jedwab w ciemnym kolorze najlepiej w zimnej lub chłodnej,
  • nie używaj żadnych agresywnych środków piorących, proszków wybielających itp. Sama piorę w organicznym szamponie do włosów. Doczytałam się, że jedwab zawiera również włókna białkowe, podobne jak we włosach.
  • płucz w czystej, zimnej wodzie, może być z odrobiną octu – usunie resztki środka piorącego (tylko jasne ubrania),
  • po praniu odciśnij delikatnie w ręczniku nadmiar wody. Nigdy NIE wykręcaj!

Dlatego Najlepszą  metodą będzie ciepła woda:

Do prania ubrań z jedwabiu używamy ciepłej, a nie gorącej wody. Proces powinien odbywać się w miarę szybko. Nie należy namaczać tkaniny, a z przydatnych akcesoriów sprawdzą się szampony do włosów. Dobrze spiszą się także płatki mydlane, jednak mogą one powodować nadmierną szorstkość.

 

Poniżej przedstawiamy kilka propozycji  szali jedwabnych z naszego sklepu:

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *