W wielu folderach i przewodnikach, a nawet na tablicach w górach figuruje motto, które mówi: „Nepal jest, by zmieniac Ciebie, a nie po to, bys Ty go zmienial”. Jest krajem polozonym pomiedzy „chinskim smokiem” a „indyjskim sloniem”, i jeszcze do konca lat 40 byl malo znanym panstwem, gdzies na koncu swiata. Jako pierwsi odkryli go alpinisci, a nastepnie hippisi. Obecnie, ze wzgledu na ogromna ilosc imponujacych tras trekkingowych stal sie popularnym celem turystyki górskiej.
Oprócz niebotycznych gór, Nepal oferuje jednak niesamowite bogactwo kulturowe, widoczne an kazdym kroku w architekturze, sztuce uzytkowej, strojach, muzyce czy obrzedach.
Wymieszane wplywy buddyzmu i hinduizmy odnajdziemy w slynnych nepalskich stupach – budowlach sakralnych bedacych relikwiarzami, zdobionych z zewnatrz parami magicznych oczu – stupy w Bodhnath, Swajambhunath; pagodach z kilkukondygnacjowym czterospadowym dachem (swiatynie Czangu Narajana, Bhawami w Bhadgaun). Sikhary hinduistyczne swiatynie z wieza nad glównym sanktuarium odnalezc mozemy w Bhadgaun swiatynie Wisznu, w Patanie Kryszny. Nie ustepuja im wspaniale zdobione palace w Katmandu, Bhadgaun, Patanie.
Charakterystyczna monotonia mruczonych piesni i tantrycznych hymnów jest charakterystycznym elementem dolaczonym do nepalskiej kultury (czterostrunowa saringa i flet – najbardziej charakterystyczne instrumenty). W dolinie Katmandu i regionie Bhaktapur charakterystyczne sa tance transowe z maskami.
Religia obecna jest w calym zyciu Nepalczyków. Nepal jest krajem religii i kultury hinduistycznej. Buddysci zamieszkuja przede wszystkim we wschodniej czesci kraju w poblizu granicy z Chinami. Niewielki 3% odsetek ludnosci stanowia muzulmanie, którzy sa glównie hinduskimi imigrantami, i osiedlili sie na poludniu Nepalu.
Ludnosc zamieszkuje w ponad 80% tereny wiejskie (glównie równina Terai i doliny sródgórskie). Budownictwo jest dostosowane do warunków klimatycznych, w dolinach przewazaja domy z bambusa i gliny, w wyzszych partiach z kamieni. Powszechnie stosuje sie dekoracje domów w postaci rzezbionych pieknie drzwi i okien.
Nadal podstawa organizacji spolecznej wiekszosci ludów jest rodzina, z reguly patriarchalna. Grupy kastowe jako jednostke spoleczna zniesiono w 1963 r.
Sklad narodowosciowy Nepalu jest bardzo zlozony. Duze grupy etniczne tworza spokrewnieni z Tybetanczykami Gurkhowie, Khasowie, Bhotowie i Szerpowie. Znaczna jest takze grupa indoaryjskich plemion Newarów i Nepalczyków. Poza jezykiem urzedowym ludnosc posluguje sie 20 innymi jezykami i dialektami. Notuje sie bardzo wyskoki stopien analfabetyzmu.
Jedzenie w Nepalu jest dosc proste, aromatyczne, z przewaga dan wegetarianskich. Podstawa codziennego posilku jest dhal bhat – potrawa z ryzu, gestej soczewicy z dodatkiem ostrych sosów i warzyw. Do picia spozywa sie lassi – orzezwiajacy napój z jogurtu, lokalne piwo i tongbe – napój z jeczmienia podobny do piwa.
W trakcie roku organizowanych jest bardzo duzo festiwali i imprez towarzyszacych. Na uwage zasluguje Dasain ogólnokrajowe swieto obchodzone w pazdzierniku z skladaniem ofiar ze zwierzat. W listopadzie Tihar, odmiennie zwierzeta sa czczone podczas tego swieta a nie poddawane rzezi. Swieta zwiazane z religia Haribodhini Ekadashi (w listopadzie) i Maha Shivaratri (w marcu), Krishna Jayanti (na przelomie sierpnia i wrzesnia) w Patanie. Ponadto swieta zwiazane z buddyzmem: Mani Rimdu (listopad) w Solu Khumbu, Buddha Jayanti (maj) w Katmandu, i Loar (Tybetanski Nowy Rok), obchodzony w lutym w Swayambhunath, Jawlakhel i w górzystych terenach wsród wiejskiej ludnosci.